VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Čtěte

Jmelí

 je stálezelený, vytrvalý, parazitický keřík. Na světě je asi 100 druhů, hlavně v tropických pralesích, ale u nás je známo jen jmelí bílé a jeho tři poddruhy.
- jmelí bílé - lípa, topol, jabloň, akát, javor, jeřáb, vrba, bříza, meruňka, hloh, dub aj.
- jmelí bílé borovicové, které roste na borovici a smrku ztepilém.
- jmelí bílé jedlové, které roste na jedli bělokoré.
Namísto kořenů má savé orgány, které prorůstají kůrou stromů a napojují se na cévní systém hostitele.Staří Keltové považovali jmelí za rostlinu obdařenou kouzelnou mocí, rituálně ji užívali např. k vyhánění démonů. Vyobrazení lístků či větévek jmelí se také často objevuje na nejrůznějších keltských předmětech.
Jmelí chránilo obydlí našich předků před ohněm a zlými duchy. Zajišťovalo plodnost, a proto se pod ním dodnes líbáme.
Kromě štěstí má do domu přinést také odvahu a lásku, v ložnicích mělo zajistit klidný spánek a chránit proti bytostem.
Ve výtvarném umění větévky jmelí symbolizují štěstí.
Zvyk zavěšovat o Vánocích jmelí jako symbol štěstí vznikl zřejmě ve Velké Británii a k nám se rozšířil na počátku 20. století.Domácí betlémy v Rakousku

V Rakousku je 11 600 "aktivních milovníků" betlémů. Vánoční dekorace, která má svůj původ v Itálii, zažívá velkou renesanci

Náboženský význam betlémů či jesliček je přitom zasunut do pozadí. Většina obyvatel vnímá zpodobnění betlémského chléva jako vkusnou ozdobu, která získává v období všudypřítomného kýče novou roli - potlačit komerci a prokázat dobrý vkus.

Rakouský svaz přátel jesliček se věnuje péči a výrobě betlémských modelů po celý rok, tvrdí jeho šéf Peter Oberlechner.

Členové se mohou přihlásit do seminářů řezbařiny a malování zátiší nebo absolvovat čtyřletý kurz pro "mistry jesličkáře". Nejvíce jich žije ve spolkové zemi Tyrolsko - výroba betlémů se tam stala koníčkem pro 6000 vyznavačů betlemářské tradice.


Dřevěné, z kovu i kamene
Nabídka na trhu betlémů je v Rakousku značně široká od těch masově vyráběných z plastu až po historické modely, za něž se platí v milionech eur (a desítkách milionů korun).

Existují miniaturní jesličky o velikosti ořechové skořápky i betlémy o rozměrech několika metrů, jako jsou například Jaufentalerovy jesle o výměře tři krát sedm metrů, které jejich zhotovitel Friedl Jaufentaler daroval innsbruckské radnici.

Betlémy se nejčastěji vyřezávají ze dřeva, mohou se však tesat do kamene nebo odlévat z kovu.

"Kolébkou jesliček" se stala Itálie čtvrtého století, kdy ještě věřící poutníci navštěvovali místa, kde se narodil Ježíš Nazaretský. Když město Betlém ovládli muslimové, nastala potřeba postavit si "Betlém" doma. "Smyslem bylo pochopit příběh a pak se do něj vžít," vysvětluje Franz Grieshofer z Rakouského národopisného muzea.


Přibyly i postavičky
Teprve ve středověku se jesličky začaly zalidňovat postavičkami, jež se brzy začaly i pohybovat. Postupně se scéna umístěná do jeskyně přenesla do chléva.

V 16. století dobyly betlémy Alpy, ale i české země. Zpočátku se betlémy vystavovaly jen v kostelech a v sídlech urozených rodin. V Čechách poprvé postavili jesličky jezuité v Týnském chrámu v Praze v roce 1562.

V Rakousku byly "Mekkami" jesliček od počátku Tyroly a oblast Solné komory nedaleko Salcburku. U velkých jeslí se prosadila třístupňová konstrukce: Ježíšek uprostřed, nad ním město a v pozadí pastviny.


Kam se vytratila porodní asistenka?
Chlév s betlémskou hvězdou se ale mohl označovat za betlém jen za podmínky spoluúčinkování několika protagonistů.

Ústřední postavou byl pochopitelně vždycky Ježíšek, ale chybět nesměla ani Marie, vůl, osel a pastýři.

V prvních modelech byla po ruce i porodní asistentka Hebamme. Tři králové, původně tři mágové, přišli na scénu až později a "Josefovi v představení náleží jen okrajová role", vysvětluje Grieshofer.

Betlémy se podle tradice staví na Štědrý den a na Hromnice, 2. února, sváteční představení končí.


2007
zdroj: centrum.cz


Betlém tehdy a dnes

 
Pod pojmem Betlém si nejprve představíme model jesliček, kašírované postavičky a zvířátka. Jak vypadala předloha modelů, které nám zpříjemňují každé Vánoce? A jak vypadá dnes?


Město krále Davida

Asi dvanáct kilometrů od Jeruzaléma, na samém okraji Judské pouště, leží město zvané hebrejsky Bejt lechem (město chleba). V izraelské historii hraje toto místo velkou roli. Zde vyrůstal a byl korunován největší z hebrejských králů – David. Z jeho rodové linie pocházel i Ježíš.

Tesař Josef s Marií se museli vydat na úmornou cestu z Nazareta do Betléma, města, kam rodem Josef náležel. Lukášovo evangelium uvádí jako důvod tohoto stěhování sčítání lidu, to ale podle historiků neodpovídá předpokládanému datu Ježíšova narození (cca 7 BC). Museli mít ale pořádný důvod, aby Josef riskoval náročnou cestu na oslíkovi s ženou v pokročilém stádiu těhotenství. Čekala přece jeho prvního syna.


Jesličky

Není se co divit, že dlouhá cesta na oslu uspíšila Mariin porod. Po příjezdu do Betléma hledal Josef marně ubytování, město bylo přeplněné poutníky, kteří přijeli dříve. V domě vlastní rodiny, kde měli právo bydlet, se pro ně nenašlo místo. V Palestině je dodnes zvykem stavět domy u ústí jeskyně, ta pak slouží jako chlév nebo spižírna. Do takové jeskyně se Josef s Marií uchýlili a zde prvorodička přivedla na svět zdravého synka. Z nedostatku lepšího vybavení ho „zavinula do plenek a položila do jeslí“ (Lk 2,7).

Zmiňované jesle neměly nic společného s dnešními institucemi na hlídání dětí. Asi nejvhodnější slovo, které by přiblížilo Ježíškovu první postýlku by bylo: krmelec.


Poutní místo

Od 4. století je Betlém poutním místem. Kromě Jeskyně Narození si zde můžete prohlédnout také Hrobku Ráchel, krásné manželky patriarchy Jákoba. K jejímu hrobu se přicházejí modlit zejména ženy, které trpí problémy s otěhotněním nebo komplikacemi po porodu. Ráchel sama totiž při porodu zemřela.

Nezbytným suvenýrem jsou samozřejmě jesličky z olivového dřeva, které tu vyrábějí už po staletí.Dnešní Betlém - tvrdá realita všedního dne

Bazilikou narození a Muzeem starobylého Betléma ale romantika končí. Památný Betlém je jedním z mnoha chudých palestinských měst, kde pouliční prodavači zkoušejí své štěstí, pokud je zrovna nevyženou extremisté s demonstrací své síly a zoufalství. Muslimové se tu modlí vedle křesťanů a židů. Poselství pokoje je ale blokováno vleklým konfliktem mezi Židy a Palestinci. K zařazení Betléma do večerních zpráv pomůže jeho umístění: Západní břeh Jordánu.

V dnešním Betlémě žije asi 38 000 obyvatel, většina z nich jsou muslimové.

Intifáda (arabsky doslova otřes, termín pro povstání palestinských Arabů proti okupaci Izraelem) byla ještě donedávna denním programem betlémských ulic. Dopoledne byly otevřené obchody a fungovaly školy, odpoledne si mladí Palestinci vyřizovali s izraelskou policií účty. Roku 1995 přešel Betlém pod palestinskou samosprávu. Díky tomu se situace uklidnila, výjimky ale stále připomínají bolavé místo v srdci betlémských obyvatel.


Autor: Jana Šebestová
17.12.2007
Vánoce.centrum.cz


Frýdek - Místek se zapsal do knihy rekordů

Za doprovodu vánoční koledy se v úterý po čtvrté hodině odpoledne v jednom okamžiku rozzářilo celé město vánočními světly. Radnice navázala na loňskou akci a letošní vánoční program na místeckém náměstí s názvem „Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček“ povýšila na tradici. Vánoční světlo zažehla osobně za účasti dětí přímo z pódia otočením pomyslného klíče od Vánoc primátorka Eva Richtrová. Celé město se před tím na pár sekund ponořilo do tmy, aby se v zápětí rozsvítilo bílými a modrými světly.

Všichni přítomní si poté zazpívali. Program však ještě zdaleka nekončil. Tolik rodičů i dětí převlečených za čerty se tady totiž nepotkalo náhodou, ale proto, aby se zapojili do pokusu o zdolání českého rekordu ve vytvoření nejdelšího živého řetězu pekelníků. Ten pražský, o 299. lidech se frýdeckým a místeckým občanům lehce podařilo překonat. Porotce z agentury Dobrý den, který dohlížel na správnost počítání, totiž kolem půl šesté večer do mikrofonu hrdě zvolal číslo 622! „Takovou účast a nadšení pro převleky jsme snad ani nečekali a velice nás to těší. Každé město se jistě snaží přivítat svátky po svém a já si myslím, že se nám podařilo vytvořit opravdu hezkou tradici. Ať už ale Vánoce strávíme jakkoliv a kdekoliv, přeji všem občanům, aby je prožili v poklidu pokud možno po boku blízké osoby,“ vzkázala primátorka lidem.

 

6.12.2006 Frýdecko - Místecké listy

Rekordy

Nejdelší slaměný řetez se nachází v Pelhřimově a byl vytvořen v roce 2006.
O dvou adventních víkendech ho vytvořilo 298 návštěvníků vánoční výstavy v oseckém klášteře. Je dlouhý 540 m. Každý ze zájemců dostal dvoumetrovou nit, která byla nakonec spojena s řetězem.
Na výrobu padlo 1718 rozinek a stejný počet dřevěných korálků a práce trvala 28 hodin. Nejmladšímu účastníkovi bylo 1,5 roků a nejstaršímu 73 let.


Před třemi roky hasiči z Rakvic vytvořili slaměný řetěz, který byl dlouhý 106.5 m, vážil 512 kg, bylo v něm zapleteno  11 396 slaměných stébel a  práce trvala 400 hodin.


Nejdelší papírový řetěz vytvořili studenti z Karviné a měří téměř  17 km.


Mistrem ve slaměných nej je Robert Zauer. Ten kromě jiného dokázal díky svému umu a trpělivosti uplést z pracně vyhledávaných slaboučkých pšeničních stébel tradiční vánoční slaměnou ozdobu, takzvaný vrkoč, o miniaturní délce 16 milimetrů a průměru osm milimetrů.


Nejdelší prskavka má 250 cm a prskala 18 minut.


Na svíci vysokou 104 centimetry a vážící přes 30 kilogramů spotřeboval Stanislav Kejval z Pelhřimova nevídaných 466 pláství včelího vosku a vyráběl ji přes 16 hodin.


Na plzeňském náměstí si dosud nejvíce lidí - 8096 - zazpívalo společně vánoční koledy.


Nepřekonaným vánočním rekordem zůstává už osm let pokus o upečení největší vánočky. Upekli ji tehdy v Pelhřimově. Dlouhá byla 450 centimetrů a pekaři z pekařství Adélka na ni kromě jiného spotřebovali 40 kilogramů mouky.


...tihle všichni nadělují dárečky ve světě...

Kanada - Santa Claus a Pére Noël

USA - Santa Claus

Mexiko - Tři králové

Guatemala - Ježíšek

Kostarika - Ježíšek

Kolumbie - Ježíšek

Portoriko - Tři králové

Nikaragua - Tři králové

Venezuela - Ježíšek

Brazílie - Papai Noel

Chile - Papá Noel

Argentina - Tři králové

Finsko - Ukko

Švédsko - Jultomten

Norsko - Julenissen

Česko - Ježíšek

Dánsko - Julemanden

Holandsko - Sinterclaus

V. Británie - Father Chrismas

Irsko - Santa Claus

Lucembursko - Ježíšek

Francie - Pére Noël

Španělsko - Tři králové

Portugalsko - Pai Natal

Německo - Ježíšek, Weihnachtsmann

Švýcarsko - Ježíšek

Polsko - Mikolaj

Slovensko - Ježíšek

Ukrajina - Děda Mráz

Rakousko - Ježíšek

Bulharsko - Děda Koleda

Řecko - Agios Vasilis

Itálie - Befana

Rusko - Děda Mráz

Irák - Baba Noel

Afganistán - Boba Chaghaloo

Jihoafrická rep. - Vader Kersfees

Čína - Dun Che Lao Ren

Japonsko - Hoteišo

Austrálie - Santa ClausPosledni komentare
17.04.2015 13:07:25: Krásné originální dárky pro muže smiley${1}smiley${1}smiley${1}
28.11.2007 09:36:01: no přece ježíšeksmiley${1}

Stresující hluk

Pro domácí mazlíčky je Silvestr utrpením. Během roku nejsou vystaveni axtrémnímu hluku a tak je velký silvestrovský randál stresuje. Obvykle stačí zavřít je na noc do bytu a nenechávat venku, protože pes při střelbě je dezorientován a může se dát na úprk. Na přivolání pak samozřejmě nereaguje.
Někdy může dojít z nervového vypětí k epileptickému záchvatu.

Pokud je pes nebo kočka velice citlivá, může mu veterinář předepsat uklidňující lék. Ten se aplikuje podle stáří a váhy psa nebo kočky.

Rovněž přecpávat psa a kočku cukrovím a chlebíčky není vhodné.

Psí kalendář na prosinec


Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

1
Hawkie
2
Pearce
3
Omar
4
Toby
5
Chris
6
Ikar
7
Alda
8
Zora
9
Dick
10
Fanfán
11
Rufus
12
Mac
13
Bim
14
Frída
15
Fugas
16
Amir
17
Sága
18
Damián
19
Kim
20
Sheila
21
Faraon
22
Wels
23
Connie
24
Hera
25
Gipsy
26
Aram
27
Cid
28
Muf
29
Jasper
30
Peron
31
Sylva

Kočičí kalendář na prosinec


Pondělí

Úterý

Středa

Čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

        1
Gladys
2
Maxim
3
Clark
4
Babeta
5
Piccola
6
Karina
7
Rajka
8
Santana
9
Adonis
10
Nikita
11
Elza
12
Foust
13
Diamond
14
Damián
15
Deisy
16
Olivia
17
Pamela
18
Terrence
19
Aida
20
Marty
21
Fleur
22
Miky
23
Shirley
24
Fiona
25
Nero
26
Wendy
27
Leo
28
Forest
29
Tramp
30
Tornádo
31
Cassie

Vánoční světlo

Sedíme tiše
a vdechujeme vůni jehličí
snad je to klišé
vánoční přání nejtišší.

A někde v dálce
mé srdce tápe pod oknem
v lásce a válce
je lepší začít útokem.

Vánoční zvonky
a ruce voní vanilkou
a pro nás holky
je krásné býti maminkou.

V očích ti tančí
světýlka svůdné prskavky
mé srdce jančí
jen nemyslí už na vdavky.


Dárky od Ježíška zavedl Martin Luther

První vánoční dárky si lidé začali dávat až v 17. století v bohatých šlechtických rodinách. Jejich členové se obdarovávali betlémovými figurkami.
Do Česka se vánoční dárky dostaly až v 19. století z Německa. Dříve totiž naděloval jen svatý Mikuláš.

Ježíšek se objevil v Německu až v době reformace a propagoval ho Martin Luther. Obdárovávaly se pouze děti, později lidé potěšili i tuláky a domácí chasu za celý rok práce. Děti a mladí lidé dostávali červená jablíčka, ořechy a sladké perníky, které jim měly přinést moudrost, štěstí a zdraví. Od 12 let začaly děti dostávat stříbrnou nebo zlatou minci, která jim měla přinést bohatství.
Doslova boom zažily dárky v polovině 20. století, kdy si lidé začali dávat dražší a modernější dárky a zajímavostí je, že prvním hitem byla v padesátých letech remoska.

Mráz

Zvěř už hledá seno z jeslí,
v noci přišel do vsi mráz.
Na okénku květy kreslí,
na potoce staví hráz.

Rybník hned jak sklo je hladký,
sotva stařík na něj dých.
Bílé vousy z jinovatky
rozvěšuje po větvích.

V polích vítá toho dědu
krákoravá kapela,
Sněhurka k nám z říše ledu
na svých saních přijela.

Zima

Padá, padá po pápěrce
snížek na zem potichu.
Chalupy jsou zahaleny
jako v bílém kožichu.
Než přelétl sivý mráček
je i ze mne sněhuláček.


Prosinec

Venku tiše nasněží,
zvony zvoní na věžích.
Nejkrásnější ze všech nocí
chodí k lidem o Vánocích.
Ve sváteční světnici
voní čerstvé jehličí...

Stromek už je rozsvícený
sluníčko se vrací k zemi.

Hvězdička

Hvězdička stříbrná
dopadla na zem
a všechno kolem nás
mění se rázem.

Hvězdička stříbrná
jehličím zavoní,
v zavřeném pokoji
zvoneček zazvoní.

Hvězdička stříbrná
na okno zaťuká
jaká má tajemství
pro holku, pro kluka?

Hvězdička stříbrná
nám zase po roce
přináší stromeček,
přináší Vánoce.

Vánoce na mapě světa

S motivem Vánoc se setkáváme nejen v křesťanské víře, v literatuře, malířství. sochařství a poezii, ale také v zeměpise.

Tak třeba v roce 1490, kdy se Vasco de Gama vydal na rozkaz portugalského krále na cestu do Indie, přepadla ho u Mysu dobré naděje silná bouře. Mořeplavci se už loučili se životy, když náhle bouře ustala. Po další plavbě uviděli 25 . prosince námořníci zemi, kterou nazvali Vánoční země - Terra Natalis. Dnes tuto zemi na jihovýchodě Afriky známe jako Natal a přístav Port Durban se dříve jmenoval Port Natal - Vánoční přístav.

Anglický kapitán James Cook na své třetí výpravě Tichým oceánem přistál 24. prosince 1777 na neznámém ostrově, který nazval  Vánoční ostrov.

Kromě toho existují ještě tři další Vánoční ostrovy. Jeden je u kanadského pobřeží, ale je tak malý, že není zakreslen na mapě. Druhý leží v Tichém oceánu u ostrova Jávy a až do roku 1888 byl neobydlen. Třetí  je také v Tichém oceánu a patří do souostroví Sporad.

Jménem Vánoc byl pokřtěn i záliv na západním pobřeží Ohňové země. V americkém státě Oregon jsou Vánoční jezera a další Vánoční jezero je v Austrálii. Tam se nachází i Vánoční potok.  V Peru je Vánoční hora.

Pranostiky na leden

1. ledna

Panna Maria, Matka Boží - Nový rok

 • Připadne-li Nový rok na pondělí, prorokuje se krutá zima, vlhké jaro, povodně a těžké nemoci.
 • Připadne-li na úterý, bude zima ještě krutější, ale zato úrodný rok.
 • Připadne-li na středu, lze očekávat příznivý rok, mnoho vína, ale žádný med.
 • Připadne-li na čtvrtek, předpovídá se mírná zima, větrné jaro, parné léto, krásný podzimek, mnoho ovoce a hojnost obilí.
 • Připadne-li na pátek, nutno se obávat očních nemocí, také lidé budou hojně mříti, a dokonce hrozí i válka.
 • Připadne-li na sobotu, bývá málo obilí, málo větrů, mnoho ovoce, ale také mnoho zimnic.
 • Připadne-li na neděli, lze očekávat mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.
 • Hospodář si první leden pamatuje, ten mu n budoucí rok ukazuje:
 • Jak na Nový rok, tak po celý rok.
 • Novoroční noc světlá a tichá bez deště a větru znamená dobrý rok.
 • Novoroční noci vítr od východu pro dobytek mor, vítr od západu králům smrt, od poledne mor lidem, od půlnoci neúrodu přinášel.
 • Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.
 • Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.
 • Na Nový rok ráno nebe rudé - nepohoda, svízel velká bude.
 • Na Nový rok zrána jasné lesky, prorokují v létě časté blesky.
 • Je-li Nový rok hezky, budou pěkné žně.
 • Svítí-li na Nový rok, co by forman pár koní okšíroval a zapřáhl, bude sedlák pohodlně klidit.
 • Jestli na Nový rok třeba jen tolik slunka zasvítí, co by vozka bičem mrsknul, bude srpen jasný.
 • Na Nový rok déšť - o velikonocích sníh.
 • Na Nový rok o slepičí krok.
 • Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. 1.) o krok dále, na Hromnice (2. 2.) o hodinu více.6. ledna

Zjevení Páně, Tří králů; Božího křtění - Baltazar, Melichar

 • Na Tři krále - zima stále.
 • Na Tři krále -zima stále, mnoho hvězd a o skok dále.
 • Na Tři krále mrzne stále.
 • Tři králové mosty staví, nebo je boří.
 • Na Tři krále mnoho hvězd - urodí se hodně bramborů.
 • Třpytí-li se hvězdy tu noc před Třemi králi, rodí se hojně bílí beránci.
 • Je-li na tři krále jasno, zdaří se pšenice.
 • Na Tři krále o skok dále.
 • Již nás mrazy nepoplení, minulo tě boží křtění.
 • Je-li na Tři krále větrno, zamíchá se planetami a bude úrodno.


(sesbíráno z různých webů a stránek)Pranostiky na prosinec

 • Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich.
 • Vane-li v prosinci vítr východní, špatnou naději mají nemocní.
 • Když prosinec bystří, po vánocích jiskří.
 • Prosinec naleje a leden zavěje.
 • Pryští-li ještě v prosinci bříza, nemívá zima mnoho síly.
 • Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy báti.
 • Prosinec proměnlivý a vlahý, nedělá nám zima těžké hlavy.
 • Mrazy, které v prosinci brzy ochabnou, znamenají zimu mírnou.
 • Hřmění v prosinci zvěstuje silné větry.
 • Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.
 • Jaký prosinec, takové jaro.
 • Studený prosinec - brzké jaro.
 • Jaký prosinec - takový červen.
 • Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
 • Když měsíc o vánocích ubývá, rolníku úrody přibývá.
 • Je-li v prosinci Mléčná dráha jasně a zřetelně viděti, bude rok budoucí úrodný; je-li však jen částečně viditelná, nebude mnoho obilí a vína.
 • Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná.
 • Po studeném prosinci bývá úrodný rok.
 • Je-li studený prosinec, hodně práce bude mít žnec.
 • Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
 • Lepší vánoce třeskuté než tekuté.
 • Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
 • Mrazivý prosinec, mnoho sněhu, žíznivý roček bude v běhu.
 • Mrazivý prosinec, hodně sněhu – úrodný roček bude v běhu.
 • Prosinec se sněhem na pěšině, žitko je na každé výšině.
 • V prosinci-li zima, sníh-li hojně lítá,
  hojnost všady bývá žita.
 • Mnoho sněhu v prosinci - mnoho ovoce a trávy.
 • Pošmurný prosinec dobré je znamení
  pro sady, lučiny i všechno osení.
 • Jsou-li v zimě po cestách ledy, podaří se výborně zelí.
1. prosince

sv. Edmund Campion 

 • O svatém Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně.
 • Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má po čtyři neděle trvati.
 • Když mráz na prvního prosince, vyschne nejedna studnice.3. prosince

sv. František Xaverský – Svatoslav

 • O svatém Františku Xaveru ledový vítr fičí od severu.4. prosince

sv. Jan z Damašku, sv. Barbora – Barbora

 • Svatá Kateřina prádlo máchá a Barbora je škrobí.
 • Je-li Kačenka naškrobená, je Baruška ucouraná.
 • Svatá Barbora bývá naškrobena.
 • Svatá Barbora vyhání dříví ze dvorka.
 • Po sněhu Bára s Mikulášem šla.
 • O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.
 • O svaté Barboře, měj sáně na dvoře!
 • Na svatou Barboru sáně do dvoru!
 • Svatá Barborka táhne sáně ze dvorka.
 • Na svatou Barboru mruz - schovej saně, hotuj vůz.
 • Po svaté Baruši střez nosu i uší!
 • Svatá Barbora mosty mostí, Sába hřeby ostří, svatý Mikuláš je přibíjí.
 • Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent.
 • Když je Barbora ucouraná, bude svatý Štěpán na ledě.
 • Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude hodně trávy.
 • Má-li svatá Barbora bílý fěrtoch, bude příští rok hodně trávy.
 • Jsou-li na svatou Barboru meze přikryty sněhem, bude hojně trávy.
 • Je-li na den svaté Barbory mnoho jinovatky na stromech, bude hodně ovoce v budoucím roce.6. prosince

sv. Mikuláš z Myry – Mikuláše

 • Na svatou pannu Kateřinu sluší se schovati pod peřinu;
  pak na svatého Mikuláše tuť jest zima všecka naše.
 • Na svatého Ondřeje ještě se nám ohřeje,
  ale na svatého Mikuláše už je zima celá naše.
 • Na svatého Mikluláše je už zima celá naše.
 • Svatá Barbora mosty mostí, Sába hřeby ostří, svatý Mikuláš je přibíjí.
 • Po sněhu Bára s Mikulášem šla.
 • O svatém Mikuláše často snížek práší.
 • Svatý Mikuláš splachuje břehy (pršívá).
 • Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.13. prosince

sv. Lucie (Světluše) – Lucie

 • Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
 • Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
 • Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
 • Lucie noci upije, ale dne nepřidá.16. prosince

sv. Adelaida (Adéla) – Albína

 • O svaté Albíně schovej se do síně.
 • Závěj svaté Albíny zaplavuje doliny.17. prosince

sv. Lazar – Daniel

 • O svatém Lazaru ucpi v senci každou spáru.21. prosince

sv. Petr Kanisius – Natálie

Tomáše apoštola

 • Na svatého Tomáše nejdéle noc naše.
 • Na svatého Tomáše zima se rozpáše.
 • Na svatého Tomáše zima je naše.
 • O svatém Tomáši meluzína straší.23. prosince

sv. Jan Kanti – Vlasta

 • Svatá Viktorie obrázky na okna ryje.24. prosince

Adam a Eva (Štědrý den) – Adam a Eva

 • Když Kateřina po ledě už chodívá,
 • Eva potom blátem oplývá.
 • Na Adama a Evu čekejte oblevu.
 • Je-li na Štědrý den východ slunce jasný, urodí se jarní obilí.
 • Jitřní jasné a obloha čistá,
  úroda hojná příští rok jistá.
 • Svítí-li na Štědrý den od deváté hodiny jasně slunce,
  bude krásné počasí na žně obilné, senné i otavové.
 • Jasno na den Štědrý - úroda tvrdého zboží a hrachu.
 • Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu.
 • Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný.
 • Na Štědrý večer hvězdičky - ponesou vajíčka slepičky.
 • Jestliže večer před Narozením Páně jasno jest, bez větru a deště, a ráno slunce jasné vychází, bude úrodný rok na víno.
 • Na Štědrý den před večeří se dává za okno miska s vodou. Zmrzne-li do rána a roztrhne-li mráz misku, ztratí se toho roku voda ve studni.
 • Je-li na Štědrý den vítr, bude úroda malá.
 • Vítr na Štědrý den od půlnoční strany,
  raduj se, rok bude plenný a úrodný.
 • Padá-li na Štědrý večer v noci sníh, urodí se mnoho chmele.
 • Padá-li na Štědrý den v noci sníh, urodí se hojně vína.
 • Dvanáct nocí a dní od Štědrého večera až do Tří králů zvěstuje prý povětrnost příštích dvanácti měsíců.25. prosince

Narození Páně (Boží hod vánoční) – 1. svátek vánoční

 • Do vánoce není ani hladu, ani zimy.
 • Lepší vánoce třeskuté než tekuté.
 • Mráz na Boží narození - zima se udrží bez proměny.
 • Levné povětří okolo vánoc předpovídá nám, že zima bude velmi dlouho trvati; to jest jestli prve nemrzlo, bude potom mrznouti.
 • Když čas před vánocemi až do Tří králů mlhavý a tmavý jest, následují na to nemoci.
 • Před vánocemi neškodí mokro osení, ale tím více po vánocích.
 • Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
 • Nedej Bůh teplých vánoc a pošmourného svatého Jiří!
 • Vánoce - vánice.
 • Když vánoce obílí stromy sněhem, tak je posype jaro květem.
 • Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
 • Vánoce bez sněhu přináší velikou noc sněžnou.
 • Zelené (černé) vánoce - bílá Velkonoc.
 • Jsou-li zelené vánoce, Velká noc bude bělit se.
 • Zelené vánoce - bílé velikonoce.
 • Vánoce v jeteli - letnice ve sněhu.
 • Jsou-li vrby o vánocích plny rampouchů, bývají o velikonocích plny kočiček.
 • Jasné vánoce - hojnost vína i ovoce.
 • O vánocích obloha čistá a hvězdná, bude úrodný rok.
 • Na vánoce mnoho hvězdiček, slepice nanesou mnoho vajíček.
 • Světlé hody - tmavé stodoly, tmavé hody - světlé stodoly.
 • Temná vánoční noc přinese světlé stodoly.
 • Tmavé vánoce - světlé stodoly.
 • Tmavé vánoce - dojné krávy, světlé vánoce - ponesou slepice.
 • Tmavým vánocům a přátelskému koláči nikdy se neraduj!
 • Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích.
 • Jestli vítr o vánocích věje, jest v hojnosti dobrá naděje.
 • Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor,
  od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
 • Připadne-li Boží narození na čtvrtek, bude rok velmi úrodný, jenom vína bude prostředně.
 • V pátek Božího narození - tuhá zima bez prodlení.
 • V neděli Božího narození – teplá zima bez prodlení.
 • Je-li Božího narození v sobotu, bude málo ovoce, ale vydaří se žito.
 • V neděli Božího narození - teplá zima bez prodlení.
 • Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro dvanáct měsíců příštího roku.
 • Na Boží narození o bleší převalení.26. prosince

sv. Štěpán – 2. svátek vánoční

 • Chodí-li Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.
 • Když je Barborka ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě.
 • Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.
 • Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.
 • Na svatého Štěpána když vítr prudce zavěje,
  víno před zkázou jistou se chvěje.
 • Jestli Štěpán valným větrem fouká, vinohrad na něj smutně kouká.
 • Pakli na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
 • Pak-li na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatně se urodí.
 • Na svatého Štěpána každý se má za pána.28. prosince

sv. Mláďátka betlémská – Bohumila

 • Na Mláďátka když prší, osýpají se děti.
 • Prší-li na Mláďátka, budou děti mříti.
 • Když se na Mláďátka chumelí ráno, mrou toho roku děti, když v poledne, mrou lidé středních let, a když večer, mrou starci.
 • Je-li na Mláďátka mha, mrou děti.
 • Na Mláďátka mlha na Lysé hoře, kobzole se neurodí a mladí lidé budou mříti.
 • Máme-li na Mláďátka a svatého Josefa pěkné počasí, zvednou se příští léto brambory.
 • O Mláďátkách a svatého Josefa pěkné počasí,
  zvednou se příští léto brambory.
 • O Mláďátkách den se omlazuje.31. prosince

sv. Silvestr I. – Silvestr

 • O Silvestru papeži snížek si již poleží.
 • Jak byl celý rok samá voda a bláto,
  na Silvestra nenapadne zlato.
 • Je-li o Silvestru v noci vítr a ráno jasno, bude dobrého vína pořídku.
 • Na Silvestra-li větry a ráno slunce svítí,
  nelze nám dobrého vína se nadíti.
 • Když na Silvestra ráno sluní, v noci prudký vítr zavěje,
  není na vína hrubé naděje.


(sesbíráno z různých webů a stránek)Rekord 2006


Český rekord v počtu vystavených trojrozměrných betlémů na jednom místě se stěhuje z Olomouce do Mohelnice na Šumpersku.
Před čtyřmi lety se podařilo v Olomouci vystavit na jednom místě 447 betlémů. Do Mohelnice přivezli lidé celkem 778 betlémů.
Nejstarší betlémář měl 81 let, nejmladší teprve 4 roky. Nejstarší betlém je z poloviny 19. století. Sešli se tu betlémy papírové, ze dřeva, vosku, paličkované, ze sádry či perníku.

Padá sníh

Padá sníh a to je krása,
každé z dětí nad tím jásá.
Bude velká lyžovačka,
jezdit bude Martin, Kačka.
Budem stavět sněhuláky
a těšit se na ty svátky,
na ty svátky vánoční,
kdy koledy pěkně zní.

Vánoce

O Vánocích dlouhé noci,
dlouho můžem spát.
Není slyšet vlaštoviček,
jen vítr foukat.

Věj, větřičku, polehoučku,
rozfoukej ten led.
Na kopeček sto oveček
budem vyhánět.


Zima

Zima už se vdává,
bílé šaty, bílá vlečka.
Ženiši jsou černé vrány,
svatebčané, vlčí smečka.
Datel ťuká telegramy -
tečka, čárka, čárka, tečka
a tak pořád dokolečka.

Prskavka

Jako ježek dřímá
s očičkama zavřenýma.
Když však pod ní sirka vzplane,
začne prskat rozhněvaně
na tmu skrytou ve stínu.
Ta ji sevře do své dlaně,
spolkne ji jak malinu.

Šťastný nový rok
Jan Alda


Den za dnem dělá hop a skok,
čas jako voda plyne.
Najednou je tu Nový rok
a všecko nové, jiné.

Veselejší a krásnější
celý svět kolem zdá se.
Maminko, ať jsme šťastnější
v tom novém roce zase.


1  
2  
3  
 
založeno 12.11.2006