VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Vánoční svátky

Jak se slaví Vánoce v cizích zemích

Austrálie

V Austrálii vrcholí léto a děti si užívají prázdnin. Vánoční stromečky mají buď umělé a nebo zasazené v květináči. Slavnostní hostina má formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, pivo, víno, podávají se studené mísy, ovoce, zeleninové saláty, přeslazené dorty a zákusky a nesmí chybět meloun. A kdo si chce připomenout historii země jako jedné z kolonií Velké Británie, dá si švestkový nákyp s rozinkami, ořechy a vaječným koňakem.

Navštěvují se příbuzní, přátelé a známí.


Brazílie

Vánoční svátky jsou zde důležité a různorodé, protože zde žijí vedle sebe Portugalci, Němci, Italové, Španělé, Japonci, Indiáni, mulati, černoši a mestici. Stromečky zdobí barevnými ozdobami a většina obyvatel navštěvuje v tyto dny kostel. Pochutnávají si na pečeném krocanovi, ovoci, mořských rybách a zákuscích.

 

Bulharsko

V Bulharsku se Vánoce slaví hned dvakrát. 24. prosince a pravoslavní 6. ledna. Nechybí ozdobený stromeček a pod něj dává dárky děda Koleda. Tradičním jídlem je vepřové maso, čočka, fazole, zelí, rýže a kroužky pečené z kynutého těsta.


Dánsko

Počátkem Vánoc se objevují adventní věnce. V žádné domácnosti nesmí chybět vánoční smrček a dárky, které se balí do několika krabic a balících papírů. K večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pečená treska, pivní a pšeničný chléb a sladký rýžový nákyp s mandlemi.


Finsko

Dárky roznáší velký Ukko a pomáhají mu pidimužíci, kteří odnášejí zlobivé děti do ledového království.


Francie

Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům hodný duch pére Noel. K večeři se jí ústřice, šneci, žabí stehýnka, krocan plněný kaštanovou nádivkou a ovoce.


Grónsko

Tady žije Děda Mráz v podzemní jeskyni plné ledu a píší mu děti z celého světa.


Itálie

Štědrý večer se slaví jen jako schůzka s přáteli. Nepeče se cukroví, děti dostávají dárky až na první svátek ráno. Jenom půlnoční mše je stejná jako u nás.


Keňa

Zde slaví jen malá část křesťanů po německo-britském způsobu.


Maďarsko

Dárky se rozdávají před večeři.


Německo

Děti dostávají 1.12. adventní kalendáře a každý den otevírají jedno okénko. Na Vánoce se zdobí jedlička a jsou to vlastně svátky dětí.


Norsko

Zde schovává Ježíšek dárky do dřeváků.


Polsko

Nesmí chybět na štědrovečerním stole zelná polévka -bigos, houbová nebo rybí polévka, jeseter nebo sleď.


Rakousko

Zde se slaví Vánoce podobně jako u nás. Ježíšek chodí se zacinkáním zvonečku a dárky balí otec rodiny.


Rumunsko

Dárky se kladou k jesličkám nebo pod postel.


Rusko

Pravoslavné Vánoce spadají až na 6. ledna. Většina Rusů však slaví na Nový rok, nesmí chybět jolka a dárky od Děda Mráze. Ten přijíždí z Čukotky na saních a doprovází ho Sněhurka v kožíšku z bílých hranostajů.


Spojené státy

Zde se slaví 25. prosince. Všude je milióny světýlek, nesmí chybět velkolepá vánoční výzdoba a krocan s kaštanovou nádivkou.


Španělsko

Zde se pije šampaňské a jí se marcipán. Dárky děti dostávají až na den Tří králů.


Švédsko

Zde si bere Ježíšek podobu vánočního kozla, který má rohy ozdobeny červenou mašlí.


Švýcarsko

Mají tajemného “Monsieura Chalandé.” Tohoto obrovského panáka plného dárků nacházejí děti za dveřmi pokoje.


Velká Británie

Vánoční svátky už začínají vlastně na Mikuláše, tedy 6. prosince. Vrcholem je 25. prosinec - den, kdy děti po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - podivnou směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu... A samozřejmě ještě švestek.


Žádné komentáře
 
založeno 12.11.2006