VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Vánoční svátky

Vánoce

 

Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků. Oslavují narození Ježíše Krista. Jsou chápány i jako jeden z nejvýznamnějších civilních svátků a slaví se i v mnoha zemích, kde má křesťanství jen malý vliv.

Kořeny dnešních oslav Vánoc je třeba hledat již v předkřesťanských oslavách zimního slunovratu. Tento svátek se neslavil jen v Evropě, ale i v Asii,  u amerických Indiánů i jinde. Ve starém Římě se nakonec oslavy slunovratu ustálily na 25. prosinec.

Zvláštní význam měl při původních svátcích oheň a církev přejala tento zvyk jako uctívání věčného světla.

Samotné vánoční svátky začínají Štědrým dnem 24. prosince.

Nejdůležitějším svátkem je pro křesťany 25. prosinec, slavnost Narození Páně, tedy oslava narození ježíše Krista. (v občanském kalendáři označený jako „1. svátek vánoční“)

26. prosince  je pak svátek sv. Štěpána (občanský „2. svátek vánoční“)

 

Štědrý den

Štědrý den, který připadá na 24. prosince a je posledním dnem přípravy na vánoční svátky.

Ve středověku se jednalo o poslední den roku, který začínal právě na slavnost Narození Pánně 25. prosince. Se Štědrým dnem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských zvyků a pověr.

Štědrý den začínal poslední adventnní jitřní mší - roráty, při nichž byly požehnány ozdoby z přírodních materiálů, kterými se zdobila domácnost.

Oběd má stále ještě postní charakter (krajově hubník, kuba či muzika). Pak se začal zdobit vánoční stromeček. Připojilo se i spousta zvyklostí, mezi ně například patří pouštění lodiček, rozkrajování jablka, házení pantoflem, klepání střevícem na kurník, barborky, lití olova apod.

Když vyšla první hvězda, nastala štědrovečerní večeře.

Den končí půlnoční mši, na které se zpívají koledy. Nejznámějším českým hudebním dílem je Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.


25. prosince - Boží hod vánoční

Tento den  je den oslav narození Ježíše Krista. Jako jeho rodiště je uváděno město Betlém v blízkosti Jeruzaléma.

Nad rodnou jeskyní dal r. 326 císař Konstantin Veliký zbudovat baziliku, která byla r. 540 přestavěna císařem Justiniánem a je až do dnešní doby cílem poutníků.


26. prosince - svátek sv. Štěpána

V tento den se připomíná mučedníka sv. Štěpána, který neohroženě hovořil o vzkříšení Ježíše Krista a byl za to ukamenován.

Sv Štěpán je patronem Uher (Rakouska) a patron koní a vinné révy.

V Čechách je tento svátek spojen s tradiční koledou.

Koleda, koleda Štěpáne!
Co to neseš ve džbáně?
Nesu, nesu koledu,
upad' jsem s ní na ledu,
psi se na mě sběhli,
koledu mi snědli.
Co mám smutný dělati?
Musím jinou žebrati.
Koledu mi dejte,
jen se mi nesmějte!
Koledu mi dali,
přece se mi smáli.

„Na Štěpána“ odcházeli ze služby čeledíni, příp. i děvečky a na odchodnou  dostával každý sloužící zvláštní koláč, tvořený třemi spletenými prameny do kruhu a ozdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.


Vánoce v cizích jazycích

Anglicky: Christmas
Arabsky: id al-milad
Dánsky: jul
Esperanto: Kristnasko
Finsky: joulu
Francouzsky: Noel
Hebrejsky: chagamolad hanotsri
Holandsky: Kerstmis
Chorvatsky: Bozic
Indonésky: Hari Natal
Italsky: Natale
Japonsky: kurisumasu [krismas]
Maďarsky: karácsony
Německy: Weihnachten
Norsky: jul
Polsky: Boze Narodzenie
Portugalsky: natal
Rumunsky: Graciun
Rusky: raždestvó
Řecky: Christouyenna
Španělsky: Navidad
Švédsky: jul
Turecky: Noel

Jak se slaví Vánoce v cizích zemích

Austrálie

V Austrálii vrcholí léto a děti si užívají prázdnin. Vánoční stromečky mají buď umělé a nebo zasazené v květináči. Slavnostní hostina má formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, pivo, víno, podávají se studené mísy, ovoce, zeleninové saláty, přeslazené dorty a zákusky a nesmí chybět meloun. A kdo si chce připomenout historii země jako jedné z kolonií Velké Británie, dá si švestkový nákyp s rozinkami, ořechy a vaječným koňakem.

Navštěvují se příbuzní, přátelé a známí.


Brazílie

Vánoční svátky jsou zde důležité a různorodé, protože zde žijí vedle sebe Portugalci, Němci, Italové, Španělé, Japonci, Indiáni, mulati, černoši a mestici. Stromečky zdobí barevnými ozdobami a většina obyvatel navštěvuje v tyto dny kostel. Pochutnávají si na pečeném krocanovi, ovoci, mořských rybách a zákuscích.

 

Bulharsko

V Bulharsku se Vánoce slaví hned dvakrát. 24. prosince a pravoslavní 6. ledna. Nechybí ozdobený stromeček a pod něj dává dárky děda Koleda. Tradičním jídlem je vepřové maso, čočka, fazole, zelí, rýže a kroužky pečené z kynutého těsta.


Dánsko

Počátkem Vánoc se objevují adventní věnce. V žádné domácnosti nesmí chybět vánoční smrček a dárky, které se balí do několika krabic a balících papírů. K večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pečená treska, pivní a pšeničný chléb a sladký rýžový nákyp s mandlemi.


Finsko

Dárky roznáší velký Ukko a pomáhají mu pidimužíci, kteří odnášejí zlobivé děti do ledového království.


Francie

Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům hodný duch pére Noel. K večeři se jí ústřice, šneci, žabí stehýnka, krocan plněný kaštanovou nádivkou a ovoce.


Grónsko

Tady žije Děda Mráz v podzemní jeskyni plné ledu a píší mu děti z celého světa.


Itálie

Štědrý večer se slaví jen jako schůzka s přáteli. Nepeče se cukroví, děti dostávají dárky až na první svátek ráno. Jenom půlnoční mše je stejná jako u nás.


Keňa

Zde slaví jen malá část křesťanů po německo-britském způsobu.


Maďarsko

Dárky se rozdávají před večeři.


Německo

Děti dostávají 1.12. adventní kalendáře a každý den otevírají jedno okénko. Na Vánoce se zdobí jedlička a jsou to vlastně svátky dětí.


Norsko

Zde schovává Ježíšek dárky do dřeváků.


Polsko

Nesmí chybět na štědrovečerním stole zelná polévka -bigos, houbová nebo rybí polévka, jeseter nebo sleď.


Rakousko

Zde se slaví Vánoce podobně jako u nás. Ježíšek chodí se zacinkáním zvonečku a dárky balí otec rodiny.


Rumunsko

Dárky se kladou k jesličkám nebo pod postel.


Rusko

Pravoslavné Vánoce spadají až na 6. ledna. Většina Rusů však slaví na Nový rok, nesmí chybět jolka a dárky od Děda Mráze. Ten přijíždí z Čukotky na saních a doprovází ho Sněhurka v kožíšku z bílých hranostajů.


Spojené státy

Zde se slaví 25. prosince. Všude je milióny světýlek, nesmí chybět velkolepá vánoční výzdoba a krocan s kaštanovou nádivkou.


Španělsko

Zde se pije šampaňské a jí se marcipán. Dárky děti dostávají až na den Tří králů.


Švédsko

Zde si bere Ježíšek podobu vánočního kozla, který má rohy ozdobeny červenou mašlí.


Švýcarsko

Mají tajemného “Monsieura Chalandé.” Tohoto obrovského panáka plného dárků nacházejí děti za dveřmi pokoje.


Velká Británie

Vánoční svátky už začínají vlastně na Mikuláše, tedy 6. prosince. Vrcholem je 25. prosinec - den, kdy děti po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - podivnou směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu... A samozřejmě ještě švestek.


 
založeno 12.11.2006