VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Stromeček

Vánoční stromeček - symbol vánočních svátků

Je velmi těžké říci od kdy se datuje původ vánočního stromečku. Nejstarší doklad pochází z cechovní kroniky města Brém z roku 1570 - o malé jedličce zdobené jablky, ořechy, datlemi a preclíky.

Roku 1597 zase ve švýcarském městě Basileji obcházeli krejčovští tovaryši se zeleným stromkem plným jablek a sýra.

V 17. a 18. století se tento zvyk začal šířit od města k městu, ale pouze v zámožných rodinách a šlechtických kruzích.

V Praze se vánoční jedlička poprvé rozsvítila roku 1812. Ředitel pražského Srtavovského divadla Jan Karel Liebich ji postavil na svém liběňském zámečku pro své přátele.

Nový zvyk se začal prosazovat jen pozvolna. První stromečky byly zdobeny jablky, ořechy, mandlemi, preclíky a pečivem. Roku 1860 se poprvé na stromečku objevily lojové svíčky.

Ve své dnešní podobě je vánoční stromeček mladým zvykem.

Na náměstí ve městech se umisťují velké vánoční stromy. Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 m vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích r. 1999 vatikánské Náměstí sv. Petra.


První veřejné vánoční stromy u nás

Zvyk stavět vánoční stromy na veřejném prostranství se v evropských zemích ujalo až po první světové válce. Tato zvyklost se po první světové válce rozšířila i u nás.

První strom byl postaven r. 1924 v Brně a r. 1925 v Plzni.


Vánoční stromeček 2006


Letošní Vánoce ovládnou odstíny skořicové, oranžové a zlatohnědé barvy. Skleněné ozdoby mohou být také bohatě zdobené jemnými metalickými posypy, řekl dnes novinářům majitel společnosti Celebra Boris Kovanda, jež se výrobou vánočních ozdob zabývá.

Letošní novinkou společnosti jsou také baňky z čirého skla zdobené čtyřiadvacetikarátovým zlatem. Lidé, kteří mají rádi tradičněji nazdobené vánoční stromky, mohou sáhnout po ozdobách s motivem modrotisku, které se většinou doplňují dekoracemi ze šustí či vizovického pečiva. Stromečky se dají ozdobit také malými hvězdičkami či zvonečky sešitými z různobarevného textilu.


Novinky cz.

Ve Francii vytvořili vánoční strom z čokolády


Slavný chocolatier Patrick Roger vytvořil ve své dílně ve Francii , v Sceaux, na předměstí Paříže obří vánoční strom z čokolády. Jeho výška je 10 m a váží asi 4 tuny. Jedná se o mistrovské architektonické dílo. Na jeho výrobu musel použít speciální technologie. Velký čokoládový strom je součástí charitativního programu. Každý člověk na světě si může koupit kus tohoto stromu. Výtěžek pak půjde na léčbu neuromuskulárních onemocnění. Ke stromu také chocolatier Patrick Roger udělal z čokolády Santa Clause a soby

zdroj: Tixik.com
2010

Nejdražší vánoční strom

Abu Dhabi – V luxusním Emirates Palace hotelu
ve Spojených arabských emirátech mají nejdražší vánoční strom světa. Je ověšený šperky v celkové hodnotě 11 milionů dolarů. I
Strom vysoký 13 metrů stojí přímo v hotelu. Ozdobili ho nejen tradičními vánočními ozdobami a žárovičkami, ale netradičně i náhrdelníky, náramky a dalšími šperky s drahými kameny. Celkem je na něm 181 diamantů, perel, smaragdů, safírů a dalších drahokamů a polodrahokamů.

Cena
stromu, která původně činila 10 tisíc dolarů, tak stoupla do závratných výšin.

zdroj: Erozprávy.cz
2010

 
založeno 12.11.2006