VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Rekordy

Frýdek - Místek se zapsal do knihy rekordů

Za doprovodu vánoční koledy se v úterý po čtvrté hodině odpoledne v jednom okamžiku rozzářilo celé město vánočními světly. Radnice navázala na loňskou akci a letošní vánoční program na místeckém náměstí s názvem „Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček“ povýšila na tradici. Vánoční světlo zažehla osobně za účasti dětí přímo z pódia otočením pomyslného klíče od Vánoc primátorka Eva Richtrová. Celé město se před tím na pár sekund ponořilo do tmy, aby se v zápětí rozsvítilo bílými a modrými světly.

Všichni přítomní si poté zazpívali. Program však ještě zdaleka nekončil. Tolik rodičů i dětí převlečených za čerty se tady totiž nepotkalo náhodou, ale proto, aby se zapojili do pokusu o zdolání českého rekordu ve vytvoření nejdelšího živého řetězu pekelníků. Ten pražský, o 299. lidech se frýdeckým a místeckým občanům lehce podařilo překonat. Porotce z agentury Dobrý den, který dohlížel na správnost počítání, totiž kolem půl šesté večer do mikrofonu hrdě zvolal číslo 622! „Takovou účast a nadšení pro převleky jsme snad ani nečekali a velice nás to těší. Každé město se jistě snaží přivítat svátky po svém a já si myslím, že se nám podařilo vytvořit opravdu hezkou tradici. Ať už ale Vánoce strávíme jakkoliv a kdekoliv, přeji všem občanům, aby je prožili v poklidu pokud možno po boku blízké osoby,“ vzkázala primátorka lidem.

 

6.12.2006 Frýdecko - Místecké listy

Rekordy

Nejdelší slaměný řetez se nachází v Pelhřimově a byl vytvořen v roce 2006.
O dvou adventních víkendech ho vytvořilo 298 návštěvníků vánoční výstavy v oseckém klášteře. Je dlouhý 540 m. Každý ze zájemců dostal dvoumetrovou nit, která byla nakonec spojena s řetězem.
Na výrobu padlo 1718 rozinek a stejný počet dřevěných korálků a práce trvala 28 hodin. Nejmladšímu účastníkovi bylo 1,5 roků a nejstaršímu 73 let.


Před třemi roky hasiči z Rakvic vytvořili slaměný řetěz, který byl dlouhý 106.5 m, vážil 512 kg, bylo v něm zapleteno  11 396 slaměných stébel a  práce trvala 400 hodin.


Nejdelší papírový řetěz vytvořili studenti z Karviné a měří téměř  17 km.


Mistrem ve slaměných nej je Robert Zauer. Ten kromě jiného dokázal díky svému umu a trpělivosti uplést z pracně vyhledávaných slaboučkých pšeničních stébel tradiční vánoční slaměnou ozdobu, takzvaný vrkoč, o miniaturní délce 16 milimetrů a průměru osm milimetrů.


Nejdelší prskavka má 250 cm a prskala 18 minut.


Na svíci vysokou 104 centimetry a vážící přes 30 kilogramů spotřeboval Stanislav Kejval z Pelhřimova nevídaných 466 pláství včelího vosku a vyráběl ji přes 16 hodin.


Na plzeňském náměstí si dosud nejvíce lidí - 8096 - zazpívalo společně vánoční koledy.


Nepřekonaným vánočním rekordem zůstává už osm let pokus o upečení největší vánočky. Upekli ji tehdy v Pelhřimově. Dlouhá byla 450 centimetrů a pekaři z pekařství Adélka na ni kromě jiného spotřebovali 40 kilogramů mouky.


 
založeno 12.11.2006