VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Jesličky - betlém

Betlém tehdy a dnes

 
Pod pojmem Betlém si nejprve představíme model jesliček, kašírované postavičky a zvířátka. Jak vypadala předloha modelů, které nám zpříjemňují každé Vánoce? A jak vypadá dnes?


Město krále Davida

Asi dvanáct kilometrů od Jeruzaléma, na samém okraji Judské pouště, leží město zvané hebrejsky Bejt lechem (město chleba). V izraelské historii hraje toto místo velkou roli. Zde vyrůstal a byl korunován největší z hebrejských králů – David. Z jeho rodové linie pocházel i Ježíš.

Tesař Josef s Marií se museli vydat na úmornou cestu z Nazareta do Betléma, města, kam rodem Josef náležel. Lukášovo evangelium uvádí jako důvod tohoto stěhování sčítání lidu, to ale podle historiků neodpovídá předpokládanému datu Ježíšova narození (cca 7 BC). Museli mít ale pořádný důvod, aby Josef riskoval náročnou cestu na oslíkovi s ženou v pokročilém stádiu těhotenství. Čekala přece jeho prvního syna.


Jesličky

Není se co divit, že dlouhá cesta na oslu uspíšila Mariin porod. Po příjezdu do Betléma hledal Josef marně ubytování, město bylo přeplněné poutníky, kteří přijeli dříve. V domě vlastní rodiny, kde měli právo bydlet, se pro ně nenašlo místo. V Palestině je dodnes zvykem stavět domy u ústí jeskyně, ta pak slouží jako chlév nebo spižírna. Do takové jeskyně se Josef s Marií uchýlili a zde prvorodička přivedla na svět zdravého synka. Z nedostatku lepšího vybavení ho „zavinula do plenek a položila do jeslí“ (Lk 2,7).

Zmiňované jesle neměly nic společného s dnešními institucemi na hlídání dětí. Asi nejvhodnější slovo, které by přiblížilo Ježíškovu první postýlku by bylo: krmelec.


Poutní místo

Od 4. století je Betlém poutním místem. Kromě Jeskyně Narození si zde můžete prohlédnout také Hrobku Ráchel, krásné manželky patriarchy Jákoba. K jejímu hrobu se přicházejí modlit zejména ženy, které trpí problémy s otěhotněním nebo komplikacemi po porodu. Ráchel sama totiž při porodu zemřela.

Nezbytným suvenýrem jsou samozřejmě jesličky z olivového dřeva, které tu vyrábějí už po staletí.Dnešní Betlém - tvrdá realita všedního dne

Bazilikou narození a Muzeem starobylého Betléma ale romantika končí. Památný Betlém je jedním z mnoha chudých palestinských měst, kde pouliční prodavači zkoušejí své štěstí, pokud je zrovna nevyženou extremisté s demonstrací své síly a zoufalství. Muslimové se tu modlí vedle křesťanů a židů. Poselství pokoje je ale blokováno vleklým konfliktem mezi Židy a Palestinci. K zařazení Betléma do večerních zpráv pomůže jeho umístění: Západní břeh Jordánu.

V dnešním Betlémě žije asi 38 000 obyvatel, většina z nich jsou muslimové.

Intifáda (arabsky doslova otřes, termín pro povstání palestinských Arabů proti okupaci Izraelem) byla ještě donedávna denním programem betlémských ulic. Dopoledne byly otevřené obchody a fungovaly školy, odpoledne si mladí Palestinci vyřizovali s izraelskou policií účty. Roku 1995 přešel Betlém pod palestinskou samosprávu. Díky tomu se situace uklidnila, výjimky ale stále připomínají bolavé místo v srdci betlémských obyvatel.


Autor: Jana Šebestová
17.12.2007
Vánoce.centrum.czŽádné komentáře
 
založeno 12.11.2006