VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁM NA SVÝCH DALŠÍCH STRÁNKÁCH

Jesličky - betlém

Domácí betlémy v Rakousku

V Rakousku je 11 600 "aktivních milovníků" betlémů. Vánoční dekorace, která má svůj původ v Itálii, zažívá velkou renesanci

Náboženský význam betlémů či jesliček je přitom zasunut do pozadí. Většina obyvatel vnímá zpodobnění betlémského chléva jako vkusnou ozdobu, která získává v období všudypřítomného kýče novou roli - potlačit komerci a prokázat dobrý vkus.

Rakouský svaz přátel jesliček se věnuje péči a výrobě betlémských modelů po celý rok, tvrdí jeho šéf Peter Oberlechner.

Členové se mohou přihlásit do seminářů řezbařiny a malování zátiší nebo absolvovat čtyřletý kurz pro "mistry jesličkáře". Nejvíce jich žije ve spolkové zemi Tyrolsko - výroba betlémů se tam stala koníčkem pro 6000 vyznavačů betlemářské tradice.


Dřevěné, z kovu i kamene
Nabídka na trhu betlémů je v Rakousku značně široká od těch masově vyráběných z plastu až po historické modely, za něž se platí v milionech eur (a desítkách milionů korun).

Existují miniaturní jesličky o velikosti ořechové skořápky i betlémy o rozměrech několika metrů, jako jsou například Jaufentalerovy jesle o výměře tři krát sedm metrů, které jejich zhotovitel Friedl Jaufentaler daroval innsbruckské radnici.

Betlémy se nejčastěji vyřezávají ze dřeva, mohou se však tesat do kamene nebo odlévat z kovu.

"Kolébkou jesliček" se stala Itálie čtvrtého století, kdy ještě věřící poutníci navštěvovali místa, kde se narodil Ježíš Nazaretský. Když město Betlém ovládli muslimové, nastala potřeba postavit si "Betlém" doma. "Smyslem bylo pochopit příběh a pak se do něj vžít," vysvětluje Franz Grieshofer z Rakouského národopisného muzea.


Přibyly i postavičky
Teprve ve středověku se jesličky začaly zalidňovat postavičkami, jež se brzy začaly i pohybovat. Postupně se scéna umístěná do jeskyně přenesla do chléva.

V 16. století dobyly betlémy Alpy, ale i české země. Zpočátku se betlémy vystavovaly jen v kostelech a v sídlech urozených rodin. V Čechách poprvé postavili jesličky jezuité v Týnském chrámu v Praze v roce 1562.

V Rakousku byly "Mekkami" jesliček od počátku Tyroly a oblast Solné komory nedaleko Salcburku. U velkých jeslí se prosadila třístupňová konstrukce: Ježíšek uprostřed, nad ním město a v pozadí pastviny.


Kam se vytratila porodní asistenka?
Chlév s betlémskou hvězdou se ale mohl označovat za betlém jen za podmínky spoluúčinkování několika protagonistů.

Ústřední postavou byl pochopitelně vždycky Ježíšek, ale chybět nesměla ani Marie, vůl, osel a pastýři.

V prvních modelech byla po ruce i porodní asistentka Hebamme. Tři králové, původně tři mágové, přišli na scénu až později a "Josefovi v představení náleží jen okrajová role", vysvětluje Grieshofer.

Betlémy se podle tradice staví na Štědrý den a na Hromnice, 2. února, sváteční představení končí.


2007
zdroj: centrum.czŽádné komentáře
 
založeno 12.11.2006